Çin Vizesi

Sichuan Airlines Türkiye Direkt Satış Ofisi Haisia Turizm ve Seyahat Acentesi, 2013 yılında TÜRSAB’a bağlı olarak kurulmuş A grubu seyahat acentesidir. Çin vizesi ve tüm dünya ülkeleri vize başvurularında faaliyet göstermektedir. Çin vize hizmetlerinde uygun fiyat, hızlı hizmet ve çözüm odaklı anlayış ile müşterilerinin takdirini kazanmıştır. Çin vizesi ile ilgili genel bilgiler aşağıda siz değerli müşterilerimize sunulmuştur.

► Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalı ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır.

► Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına vize uygulanmamaktadır.

► Yeşil Pasaportu bulunan kişiler Çin Halk Cumhuriyetine vizesiz giriş yapabilmektedir.

► Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinin 24.12.2017 tarihli tebliğine istinaden 01.01.2018 tarihinden itibaren her türlü Çin vize başvurusu için Çin Dışişleri Bakanlığı’na bağlı online vize başvuru web sitesinden vize başvuru formu doldurulmalı ve Çin Vize Başvuru Merkezi’nde parmak izi verilmek üzere online randevu alınmalıdır. Parmak izi 5 yılda 1 kere alınmaktadır.

► Parmak izi verilmesinden muaf olan kişiler;

a)14 yaşından küçük ya da 70 yaşından büyük olanlar,

b) Diplomatik, hususi, hizmet pasaportu sahipleri,

c) 5 yıl içinde parmak izi vermiş olanlar,

d) Parmak izi alınamayacak bedensel engeli bulunanlardır.

► Çin’e sürekli gidip gelen kişiler ya da Çin’den belediye onaylı davetiye getiren kişiler için, Çin Vize Merkezi’ne başvuru yapıldıktan sonra işlemler normal şartlarda 7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu şartları sağlamayan kişilerin vizelerinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

► Çin Vize Başvuru Merkezi resmi tatiller dışında, haftaiçi her gün 09:30 ile 14:30 arasında vize başvurularını kabul etmektedir.

► Çin’den temin edilecek şirket davetiyesinin ya da belediye onaylı davetiyenin orjinali (aslı) gerekmemektedir. Davetiye çıktısı / fotokopisi ile işlemler yapılabilmektedir.

► Çin Başkonsolosluğu münferit Turist Vize başvurularını kabul etmemektedir. 5 ve üzeri kişi sayısından oluşan gruplar için ise “Grup Turist Vizesi” başvurusunda bulunulabilir. Grup turist vize başvuru işlemleri A grubu seyahat acentesi üzerinden yapılmaktadır. A4 kağıdı şeklindeki grup turist vizesinin içinde isimleri geçen turistlerin birlikte Çin’e giriş yapıp, birlikte Çin’den çıkış yapmaları gerekmektedir.

► 01.01.2018 tarihinden itibaren vize başvurusu reddedilen kişilere Konsolosluk vize harcını iade etmemektedir.

► Çin ana kıtasına giriş yapıp sonrasında Hong Kong’a geçiş yapmak isteyenlerin, tekrar Çin ana kıtasına giriş yapmak istemesi durumunda çift girişli vize alması gerekmektedir.

► Hong Kong’ta üç aydan az kalacak Türk Vatandaşları için Hong Kong’a vize uygulaması yoktur.

► C vizesi : Hava ve deniz aracında görevli olan mürettebat; gemici ve beraberindeki aile, uluslararası karayolunda taşımacılık yapan tır şoförlerine verilmektedir.

► D vizesi : Çin’e gidip ve süresiz olarak ikamet edecek kişilere verilmektedir. (Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikamet belgesi için başvuruda bulunulmalıdır.)

► F vizesi : Çin’e ziyaret ya da araştırma gibi etkinliklere katılmaya gidenler için verilmektedir.

► L vizesi : Turistik amaçlı gezi turu grubuna katılarak Çin’e gidenlere verilmektedir. (Grup en az 5 kişiden oluşmalıdır.)

► M vizesi : Ticari amaçlı olarak Çin’e gidenlere verilmektedir.

► Q1 vizesi : Aile birleşimi amacıyla Çin’e ikamet etmeye giden Çinli vatandaşın aile fertleri ya da süresiz ikamet izni almış olan yabancıların aile fertleri ( aile fertleri şunlardır: eş, ebeveyn, çocuklar, çocukların eşleri, kardeşler, büyükanne, büyükbaba, torunlar ve torunların eşlerinin ebeveynleri )

► Q2 vizesi : Çin’de ikamet eden Çinli vatandaşları ya da Çin’de süresiz ikamet izni almış yabancıları kısa süreli (180 günden az) ziyaret edecek birinci derecede akrabalarına verilmektedir.

► S1 vizesi : Çin’e 180 günden fazla akraba ziyaretinde bulunmak isteyen Çin’de çalışma ve eğitim görme vs. sebeplerden dolayı ikamet eden yabancının eşi, ebeveyni, 18 yaşını doldurmayan çocukları, eşinin ebeveynlerine verilmektedir. ( Çin’e girdikten sonra 30 gün içerisinde ikame belgesi çıkarmalıdır. )

► S2 vizesi : Çin’e 180 günden az akraba ziyaretinde bulunmak isteyen, Çin’de çalışma ve eğitim görme vs. sebeplerden dolayı ikamet eden yabancının aile fertleri (aile fertleri şunlardır: eş, ebeveyn, çocuklar, çocukların eşleri, kardeşler, büyük anne büyük baba, torunlar ve torunların eşlerinin ebeveynleri ) , ve Çin’e tedavi amaçlı giden hasta ve hastaya refakat edecek kişiler ( refakat eden kişi sayısı 2 kişiyi geçmemelidir; eş, ebeveyn, çocuklar, çocukların eşleri, kardeşler, büyük anne büyük baba, torunlar ve torunların eşlerinin ebeveynleri ).

► X1 vizesi : Çin’de uzun dönem olarak (180 günden fazla ) eğitim görmeye gidecek kişiler (Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde ikamet belgesi çıkarmalıdır.)

► X2 vizesi : Çin’de kısa dönem olarak (180 günden az ) eğitim görmeye gidecek kişiler.

► Z vizesi : Çin’den çalışma izni almış ve çalışmaya gidecek kişiler (Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde ikamet belgesi çıkarmalıdır.)

1.BÖLÜM
Normal şirket davetiyesi (fotokopi) temin edilmesi durumunda ticari Çin vizesi için istenilen evraklar

1. Pasaport: En az 6 aylık geçerlilik süresi ve iki boş sayfası olan pasaport aslı.

2. Fotoğraf: 2 adet, arka fonu beyaz, önden çekilmiş, ve gözlüksüz biyometrik fotoğraf. 33mm X 48mm, kıyafet açık renk olmamalıdır. (Örnek aşağıdadır.)

3. Son 6 ay içinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası vs. odalardan alınan faaliyet belgesinin aslı; şahıs firması ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.

4. Vergi levhası fotokopisi. (2017 yılı onaylı olmalıdır.)

5. Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış, kaşeli ve imzalı dilekçe aslı. (Dilekçe örneği aşağıdadır. İçindeki bütün boş bölümleri mutlaka bilgisayarda doldurunuz.)

6. E-devlet’ten indirilen adli sicil kaydı.

7. E-devletten alınan tam vukuatlı (nüfus aile) içeren nüfus kayıt örneği.

8. E-devletten alınan barkodlu SGK hizmet dökümü, kişi firma sahibi ise E-devlet ‘ten indirilen 4B SGK hizmet dökümü; çalışan ise E-devlet’ten indirilen 4A SGK hizmet dökümü; emekli ise E-devlet’ten indirilen emeklilik belgesi.

9. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

10. Pasaport sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır. (Örnek aşağıdadır.)

11. Davet eden firmanın faaliyet belgesi fotokopisi ve faaliyet belgesi üzerinde belirtilen kanuni temsilcisinin kimlik fotokopisi. (Örnek aşağıdadır.)

 

2.BÖLÜM
Belediye onaylı davetiye (fotokopi) temin edilmesi durumunda ticari Çin vizesi için istenilen evraklar

1. Pasaport: En az 6 aylık geçerlilik süresi ve iki boş sayfası olan pasaport aslı.

2. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş, ve gözlüksüz biyometrik fotoğraf. 33mm X 48mm, kıyafet açık renk olmamalıdır. (Örnek aşağıdadır.)

3. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

4. Belediye Barkodlu Davetiye (İstanbul’dan başvuru yapacak olan kişilerin davetiyeleri İstanbul Konsolosluğuna hitaben yazılmış olmalıdır. Embassy / Ankara’ya hitaben yazılan davetiyeler  İstanbul Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.) (Örnek aşağıdadır.)

5. Pasaport sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır. (Örnek aşağıdadır.)


3.BÖLÜM

Grup turistik Çin vizesi için istenilen evraklar

1. Pasaport: En az 6 aylık geçerlilik süresi ve iki boş sayfası olan pasaport aslı.

2. Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş, ve gözlüksüz biyometrik fotoğraf. 33mm X 48mm, kıyafet açık renk olmamalıdır. (Örnek aşağıdadır.)

3. Son 6 ayda içinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası vs. odalardan alınan faaliyet belgesi aslı, şahıs firması ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.

4. Vergi levhası fotokopisi. (2017 yılı onaylı olmalıdır.)

5. Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ile imzalı dilekçe aslı. İçindeki bütün boş bölümleri mutlaka bilgisayarda doldurunuz. (Dilekçe örneği aşağıdadır.)

6. E-devlet’ten indirilen adli sicil kaydı.

7. E-devletten alınan tam vukuatlı (nüfus aile) içeren nüfus kayıt örneği.

8. E-devletten alınan barkodlu SGK hizmet dökümü, kişi firma sahibi ise E-devlet ‘ten indirilen 4B SGK hizmet dökümü; çalışan ise E-devlet’ten indirilen 4A SGK hizmet dökümü; emekli ise E-devlet’ten indirilen emeklilik belgesi.

9. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

10. Pasaport sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır. (Örnek aşağıdadır.)


► Diğer Çin vizeleri için gerekli evraklar hakkında bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgileri için lütfen buraya tıklayın.

ÇİN VİZESİ TALEP FORMU

İsim - Soyisim
Telefon
E-Mail
Vize Türü:
Kişi Sayısı:
Çin'e Giriş Tarihi: